AKTUALNOŚCI    
 

 
 

 






KUCHNIA PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ


W początkach 2015 roku napisaliśmy projekt „Tradycyjne potrawy i dziko rosnące rośliny wykorzystywane w kuchni regionu Puszczy Białowieskiej – przywrócenie zapomnianych ludowych praktyk kulinarnych”. Złożyliśmy go w Centrum Wdrażania Projektów przy Białowieskim Parku Narodowym za Poœrednictwem Towarzystwa Ochrony Krajobrazu, którego jesteœmy członkami. Projekt został zaakceptowany przez grantodawcę jakim jest Fundacja na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieœ 2000” im. Macieja Rataja. Otrzymaliśmy dofinansowanie i wiosną rozpoczęliśmy realizację projektu. Jego pierwszym etapem było przeprowadzenie 40 wywiadów z mieszkańcami Puszczy Białowieskiej i jej okolic. W efekcie wywiadów przeprowadziliśmy więcej, ale najwartoœciowsze były te przeprowadzone z seniorami – skarbnicami dawnej wiedzy pochodzącej z ustnych przekazów. Na podstawie zebranych informacji, własnych doświadczeń, dostępnej literatury rozpoczęliśmy etap następny – wycieczki terenowe z dziećmi ze Swietlicy Samorzšdowej w Lewkowie Starym (gmina Narewka). Podczas wycieczek demonstrowaliśmy uczestnikom dziko rosnące jadalne rośliny i opowiadaliśmy, co z nich da się przyrządzić. Zorganizowaliśmy też w świetlicy warsztaty kulinarne, podczas których przygotowaliśmy wspólnie z dziećmi (a także dorosłymi, którzy zainteresowali się tematem) potrawy z wykorzystaniem dzikich roœlin. Potrawy były zarówno w pełni tradycyjne dla regionu (np. tołkanica, zupa z pokrzyw), jak i lekko zmodyfikowane, aby zachęcić do spożycia najmłodszych, przyzwyczajonych do standardów nowoczesnej kuchni (pizza z suszonymi grzybami leśnymi i pokrzywą, sajgonki z podagrycznikiem). Dotychczas zrealizowaliśmy 3 wycieczki terenowe i 2 warsztaty kulinarne. Jesienią przewidziana jest jeszcze jedna wycieczka i warsztat, a także zamieszczenie w formie bloga informacji uzyskanych w trakcie realizacji projektu . Projekt ma się zakończyć na koniec bieżącego roku.
Łukasz Synowiecki i Hania Skowrońska

(w celu powięksenia zdjecia - kliknij).







NADZWYCZAJNE WALNE ZGROMADZENIE


W dniu 19 wrzeœnia 2015 r. miało miejsce Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie członków Towarzystwa Ochrony Krajobrazu. Głównym celem obrad było wybranie nowego prezesa stowarzyszenia. Został nim Zenon Kruczyński.

POŻEGNANIE


16 sierpnia 2015 r. pożegnaliœmy na cmentarzu w Białowieży Janusza Korbela – długoletniego prezesa Towarzystwa Ochrony Krajobrazu. Dzięki niemu nasze stowarzyszenie było ekologicznym sumieniem oraz czynnikiem budującym lokalne społeczeństwo obywatelskie. Łączyły nas nie tylko wspólne cele i dążenia, ale i więzi przyjaŸni. Dla nas, członków Towarzystwa jest to ogromna strata, mówi się że nie ma ludzi niezastąpionych, ale Janusz był taką osobą, dlatego żegnamy go z ogromnym żalem i poczuciem wielkiego braku.

OLGA TOKARCZUK W BIAŁOWIEŻY


W dniach 19-21 maja w Białowieży przebywała Olga Tokarczuk wspierajšca wiele naszych kampanii. Dnia 19-go maja w goœcinnej klubokawiarni "Walizka" miało miejsce spotkanie "Salon TOK", którego bohaterką była Olga.

(w celu powięksenia zdjecia - kliknij).


KALENDARZ NA 2015r.


>>> Pobierz<<<<

CZERWCOWY SALON TOK-u


W dniu 14 czerwca 2014 na zamku w Tykocinie odbył się kolejny Salon TOK. Około sto osób wzięło udział w kilkugodzinnym spotkaniu, którego głównym tematem był pokaz filmu Beaty Hyży-Czołpińskiej o Simonie Kossak z udziałem bohaterów tego filmu: Joanny Kossak i Lecha Wilczka. Pokazowi towarzyszyła wystawa malarstwa inspirowanego puszczą i koncert saksofonowy.

(w celu powięksenia zdjecia - kliknij).


KALENDARZ NA 2015r.


>>> Pobierz<<<<

KALENDARZ NA 2014r.




POLECAMY

Wybieramy reklamę, która najbardziej szpeci przestrzeń publicznš. Zrób zdjęcie i przeœlij kandydaturę lub oceń propozycje innych!
Miastoszpeciciel



POLECAMY

publikacja o przesteni w miasteczkach (Stow. Poleskie we Włodawie)
SPACEROWNIK PO MIASTECZKACH



KALENDARZ NA 2013r.




FILM "PAMIĘĆ DOMU"


Film ukazuje architekturę i krajobraz kulturowy regionu Puszczy Białowieskiej, pokazując obojętność części mieszkańców na schyłek tradycyjnej, drewnianej architektury a z drugiej strony przykłady ludzi, którzy tę architekturę chcą zachować.

A tutaj link do filmu:
"Pamięć domu"



FILM O BARTNICTWIE


"W ostatniej puszczy Europy" - pod takim tytułem wyemtiowała Telewizja Polska oddział w Białystoku krótki film Beaty Hyży-Czołpińskiej, ukazujący nigdy wcześniej nie pokazywane w telewizji ślady po bartnictwie w trudno dostępnych fragmentach obszaru ochrony ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego. W tle pojawił się też wątki konfliktu kulturowego wokół ochrony Puszczy. A tutaj link do filmu:
"W ostatniej puszczy Europy"

Zdjęcie z planu filmowego (w celu powięksenia zdjecia - kliknij).



MAJOWY SALON TOK-u


O historii budynku opowiedział pan Ryszard Saciuk - kierownik Muzeum, następnie obejrzeliśmy "Cztery pory roku Wiktora Wołkowa" - film Beaty Hyży-Czołpińskiej o zmarłym niedawno, wybitnym fotografiku Podlasia, a po filmie miało miejsce spotkanie z autorką filmu, paniš Beatą Hyży-Czołpińską. Tym razem towarzysko-wiejsko-miejsko-intelektualno-kulturalno-artystyczny projekt TOK zawitał do Białegostoku, do willi, której właścicielem był baron Mikołaj Fiedorowicz von Driesen, carski generał, dowódca pułku kozaków stacjonujšcych w mieście. Generał zakupił dom w roku 1889, rozbudował go i nadał mu zachowany do dzisiaj charakter okazałej willi z końca XIX wieku. Piąty Salon TOK miał się odbyć w Supraślu, w galerii naszego przyjaciela Wiktora Wołkowa, dlatego postanowiliśmy Jemu właśnie dedykować ostatni Salon, a Beata Hyży-Czołpińska, autorka dwóch filmów o Wiktorze, zgodziła się pokazać jeden z nich i opowiadać o wspólnej pracy nad filmem.

(w celu powięksenia zdjecia - kliknij).



WARTO PRZECZYTAĆ

Zrównał z ziemią cenną willę. Teraz ma ją odbudować!


KALENDARZ NA 2012r.




SPOTKANIE TOK-u W NAREWCE


W Narewce 15 pazdziernika w "Bojarskim Gościńcu" odbył się czwarty już SALON TOK !



SPOTKANIE TOK-u W TYKOCINIE


15 lipca br. na zamku w Tykocinie odbył się trzeci Salon TOK. W ostatnich latach w Polsce w zastraszającym tempie postępuje degradacja krajobrazu. Na skutek chaotycznych, niekontrolowanych inwestycji budowlanych ginie zarówno krajobraz kulturowy, jak i przyrodniczy, będący wspólnym wielowiekowym dziedzictwem. Zastanowienie się jak powstrzymać ten proces było przewodnim motywem ostatniego salonu w Tykocinie. W programie obejrzeliśmy pokaz slajdów dotyczących kondycji krajobrazu; przyjęliśmy Tykociński Apel Krajobrazowy i wysłuchaliśmy występów artystycznych duetu Zaranica w nowym repertuarze. Kasztelan Jacek Nazarko opowiedział też o historii odbudowy i rekonstrukcji zamku. Dnia 18 lipca wysłaliśmy postulaty z Tykocina na ręce Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Nastepny Salon TOK odbędzie się na jesieni, być może w Narewce.

APEL TYKOCIŃSKI

>>> Pobierz<<<<






WALNE ZEBRANIE


29.06.2011 r. odbyło się Walne Zebranie członków Towarzystwa Ochrony Krajobrazu. Ustępujący Zarząd zdał sprawozdanie ze swojej trzyletniej kadencji, po czym nastąpiły wybory nowego Zarządu na lata 2011-2014. Podjęto decyzję o trzyosobowym składzie Zarządu. Prezesem ponownie został Andrzej Janusz Korbel, skarbnikiem - Nela Szczuka, natomiast sekretarzem - Alicja Karczewska.



SPOTKANIE TOK-u W BOK


Dnia 30 kwietnia w Białowieskim Ośrodku Kultury odbył się drugi Salon TOK, przy okazji występu swojskich historii przedstawianych przez zespół Ab-Ba. Po spektaklu mieliśmy okazję porozmawiać z młodymi aktorami i ich opiekunkami.




SPOTKANIE TOK-u


W dniu 22 marca Towarzystwo Ochrony Krajobrazu przywitało wiosnę organizując pierwszy z planowanego cyklu Salon TOK. Towarzysko-wiejsko-miejsko-intelektualno-kulturalno-artystyczny salon to bezbudżetowy projekt realizowany przez grupę ludzi, którym nieobojętne jest, co dzieje się w otaczają cym krajobrazie, którzy chca się spotykać, dzielić przemyśleniami, poglądami, sztuką. We wtorek byliąmy goszczeni w kompleksie "Restauracja i apartamenty carskie" w Białowieży, jednym z najlepiej odrestaurowanych obiektów na Podlasiu. O historii obiektu i planach opowiedział właąciciel Michał Drynkowski, obejrzeliśmy pokaz slajdów omawiający historię "carskiej" Białowieży i linii kolejowej, piosenki i pieśni śpiewał zespół Ogniki i duet Zaranica.






UWAGA

Zapraszamy do udziału w nowej formule spotkań naszego stowarzyszenia -
Salonie TOK. Najbliższe spotkanie bedzie miało miejsce już we wtorek, 22-go
marca o godzinie 17:00 w Restauracji Carskiej w Białowieży

(fotka poniżej - kliknij).





POCIĄGI DO BIAŁOWIEŻY - ZA? NIE - PRZECIW? (JANUSZ KORBEL)


>>> Pobierz<<<<



LIST DO MINISTRA ŚRODOWISKA W SPRAWIE PRZEKAZANIA 100 MLN
Z "BIAŁOWIESKIEGO PROGRAMU ROZWOJU" NA PRZECIWDZIAŁANIE
SKUTKOM POWODZI I POMOCY JEJ OFIAROM


>>> Pobierz<<<<





NOWE PRZEPISY PRAWNE W SPRAWIE DRZEW PRZYDROŻNYCH


>>> Pobierz<<<<



PUSZCZA BIAŁOWIESKA


(filmik z 2005 roku - niestety w dużym stopniu nadal aktualny)



PODLASKIE KOSZMARY ARCHITEKTURY

Prosimy o nadsyłanie zdjęć - propozycji najbrzydszej architektury w naszym regionie.
Zależy nam na stworzeniu galerii zdjęć pokazujących czego nie należy robić,
jeśli nie chcemy zepsuć krajobrazu.

CZEKAMY NA ZDJĘCIA!!!
tok4@wp.pl



SESJA FOTOGRAFICZNA DO KALENDARZA MULTIKULTUROWEGO


W piątek - 13 listopada 2009r. TOK zorganizował mała sesję fotograficzną do kalendarza multikulturowego.
Zamieszczamy trochę fotek, które co prawda nie trafią do kalendarza ale oddają dobrze ducha całego przedsięwzięcia.






FILM MARCINA KRZYŻAŃSKIEGO


Od pewnego czasu na serwerze TVP dostępny jest filmy Pana Marcina Krzyżańskiego ukazujący
piękno Naszej Puszczy Białowieskiej. Zapraszamy do obejrzenia Białowieski Park Narodowy