Interwencje  
  Interwencje - drzewa Apel TOK  
  Stanowisko PKE i TOK Kampania

Ekspertyzy

 
 

 
UWAGA!!!
NOWE PRZEPISY PRAWNE W SPRAWIE DRZEW PRZYDROŻNYCH


>>> Pobierz<<<<


Nie wolno zabijać przydrożnych drzew

Towarzystwo Ochrony Krajobrazu z siedzibą w Hajnówce zwraca się z apelem do wszystkich, którzy mogą pomóc powstrzymać proces niszczenia drzew przydrożnych w Polsce. Obserwujemy ten proces w swojej okolicy i dostajemy coraz więcej informacji, że podobnie dzieje się w całym kraju.

Zarząd stowarzyszenia Towarzystwo Ochrony Krajobrazu z Hajnówki podjął uchwałę o wsparciu protestów osób i stowarzyszeń występujących w obronie niepotrzebnie wycinanych i niepotrzebnie ogławianych drzew przydrożnych. Już przed dwoma laty podjęliśmy podobną kampanię w regionie Puszczy Białowieskiej. Niestety, niefortunne przepisy i zwyczajny brak troski o drzewa prowadzą do ciągłego pogarszania jakości naszego krajobrazu kulturowego. Bez potrzeby, pod byle pretekstem wycina się lub deformuje wiele cennych okazów drzew rosnących przy drogach, zmieniając krajobraz, oszpecając drzewa, niszcząc tak potrzebną człowiekowi zieleń.

Domagamy się odpowiednich zmian w ustawie, które powstrzymają niszczenie drzew przydrożnych a także apelujemy o uszanowanie naturalnych pokrojów koron drzew. Pielęgnacja nie może polegać na zamienianiu lipy, klonu czy kasztanowca w obcięty na wysokości, do której sięgał pilarz – słupek. W całej rozciągłości popieramy stanowisko stowarzyszeń: Stowarzyszenia na Rzecz Gminy Kęsowo, Stowarzyszenia na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego Mazur "Sadyba" i kampanii „Ratuj drzewa” z Gdyni.

 

Z up. zarządu A. Janusz Korbel, Białowieża/Hajnówka, 8 lutego 2005 r.